Kąpiel kota

Nasza znajoma zasugerowała, że ten temat powinien nazywać się „jak umyć kota i przeżyć” ;-). Pierwsza kąpiel faktycznie zwykle należy do trudnych, nawet jeśli kot jest w miarę współpracujący. Natomiast przyzwyczajenie kota do kąpieli jest możliwe a i sam zabieg nie musi być udręką!

Koty niewychodzące, wykastrowane czy wysterylizowane nie potrzebują częstych kąpieli. Momentem najtrudniejszym jest dojrzewanie, szczególnie u kocurów (zwykle zaczynające się od około 8-10 miesięca). Wówczas futro bardzo się tłuści. Szczególnie intensywnie w tym okresie pracują gruczoły na ogonie i często możemy zauważyć, że skóra na ogonie pokryta jest ciemnobrunatną, tłustą i gęstą substancją. Pozostawienie ogona w tym stanie nie tylko jest nieestetyczne, ale może powodować wypadanie włosów.
 
Polecam przyuczenie kota do kąpieli od małego. Nie znaczy to oczywiście, że trzeba kota niewychodzącego i „nakolankowego” kąpać w wieku 3 czy 4 miesięcy. Niemniej jednak proponuję, aby kot poznał smak kąpieli jeszcze przed osiągnięciem dorosłości. Wtedy łatwiej będzie nam przyzwyczaić go do tego zabiegu. Co do kosmetyków stosowanych do kąpieli, warto jest przetestować różne środki. Oczywiście nie wolno kotów kąpać w specyfikach przeznaczonych dla ludzi! Powinno używać się szamponów specjalistycznych, przeznaczonych wyłącznie dla kotów i to kotów z dłuższym włosem. Zauważyliśmy, że jeden szampon, świetnie działający na danego kota, kompletnie nie sprawdza się na innym. Jeśli kot ma dość sztywne, suche futro, warto użyć również odżywki. Oczywiście przygotowanie kota wystawowego to jeszcze bardziej skomplikowana sprawa, wymagająca profesjonalnych kosmetyków i właściwego suszenia.
 
Przed kąpielą warto jest przyciąć kotu pazury. Wtedy ograniczamy możliwość mocnego podrapania. Powinniśmy również ubrać się na tyle, aby nie wystawiać gołego ciała na możliwe zadrapania. Jeśli mamy kabinę prysznicową, warto zamknąć się razem z kotem w kabinie. Jeśli nie mamy kabiny i zamierzamy wykąpać kota w wannie, warto poprosić drugą osobę o asystę. Pierwszym etapem jest dobre zmoczenie kota. Futro maine coon’ów jest wodoodporne i dość trudno jest je porządnie zmoczyć. Temperatura wody nie powinna być ani zbyt ciepła, ani zbyt zimna. Jeśli kota kąpiemy w wannie, polecam postawienie go w pozycji pionowej, z przednimi łapami opartymi na brzegu wanny. Jedna osoba pozostając na zewnątrz trzyma kota pod pachami, druga – w wannie – spłukuje. W zamkniętej kabinie wystarczy jedna osoba, ale ważne jest, aby prysznic trzymać dość nisko (nie lać z góry), aby kot nie miał wrażenia, że możemy go zalać wodą. Podczas płukania zwracamy uwagę, aby nie dostała się woda do uszu czy oczu zwierzęcia. Można watą zabezpieczyć uszy przed zalaniem. Po dokładnym spłukaniu futra nakładamy szampon. Najlepiej jest szampon rozrobić z wodą w naczyniu i dopiero taką mieszankę nakładać na futro. Dobrze wymasować i spłukać (uważać, żeby nie splątać mocno futra). Płukanie powinno być obfite i długotrwałe, aby usunąć dokładnie wszelkie pozostałości po szamponie. Jeśli stosujemy odżywkę – nałożyć preparat rozrabiając w proporcjach z wodą według zaleceń podanych na opakowaniu. Ostatnie płukanie powinno być długie i obfite. Usunąć nadmiar wody z futra i wysuszyć przy pomocy kąpielowego ręcznika. Jeśli wypuszczamy kota od razu na mieszkanie zadbać o to, aby nie było zbyt zimno, ani nie było przeciągów. Jeśli jesteśmy wytrwali, możemy kota podsuszyć suszarką, uważając przy tym, aby powietrze było ciepłe, ale nie gorące. Po kąpieli warto podać dodatkową porcję pasty odkłaczającej, gdyż kot intensywnie wylizuje futro po zabiegu.
Jeśli ogon jest bardzo przetłuszczony, przed wykąpaniem kota warto w miejsca tłuste (ogon, miejsca za uszami) wmasować pastą odtłuszczającą (np. Groomer's GOOP) i poczekać około 15-20 minut (proszę nie stosować środków do mycia naczyń!). Dopiero po upływie tego czasu zmoczyć kota i postępować zgodnie z wyżej wymienionym opisem.
 
Kot w kąpieli może zawodzić, płakać, próbować się wyrywać. Warto zachować się spokojnie oraz konsekwentnie i dokończyć wymagane zabiegi. W przeciwnym razie będzie nam bardzo trudno uzyskać posłuszeństwo w kolejnych kąpielach…