Kot w domu i podróży

Zaproszenie kota do domu oznacza zawszę prawdziwą zmianę - koniec naszego starego życia oraz początek nowego - jeszcze bardziej ekscytującego! Dla tych, którzy planują pierwszego kota, opracowaliśmy kilka ogólnych informacji na temat tego, co trzeba przygotować i co ewentualnie zmienić w domu przed przyjęciem malucha.

Koty - jak motyle - nie potrzebują wymówek... (Robert A. Heinlein).

Miski na karmę i wodę
Kot musi mieć w domu przynajmniej 2 miski. Jedną na suchą karmę, drugą na wodę. Jeśli podawać będziemy również karmę w puszkach lub mięso, warto zaopatrzyć się i w trzecią.
Miski plastikowe są niehigieniczne. My polecamy miski porcelanowe – można je zawsze dobrze umyć, nie trzymają zapachów i dodatkowo są na tyle ciężkie, że trudniej jest kotu „jeździć” z miską po całym pomieszczeniu. Popularne są również miski stalowe, ale nasza pani weterynarz specjalizująca się w stomatologii zwróciła uwagę, że część kotów może być na nie uczulona, co objawiać się może zaczerwieniem dziąseł. Miski należy regularnie myć. Po mokrym pokarmie od razu po zjedzeniu, po suchym – okresowo, kiedy kot zje swoją porcję.
Miska do wody powinna mieć wywinięte do środka brzegi, co ogranicza wylewanie wody na zewnątrz, oraz gumową antypoślizgową podstawkę. Niektóre koty za wspaniałą zabawę uważają wkładanie łap do miski, „kopanie” w wodzie i wylewanie jej na zewnątrz. Dlatego miskę warto położyć na macie, która ochroni podłogę przed wilgocią.
Koty powinny dość dużo pić. Jeśli zauważymy, że nasz kot pije rzadko i niechętnie, warto rozważyć zakup fontanny wodnej. Jest wiele typów, a ich duży przegląd znajdziemy w sklepach internetowych z artykułami dla zwierząt. Ruch wody w fontannie zachęca większość kotów do częstszego z nich picia.
 
Karma
Mały kociak zwykle dostaje przed opuszczeniem domu hodowlanego wyprawkę, w której znajduje się również karma. Przynajmniej przez pierwsze dni powinno się kontynuować podawanie właśnie tej karmy. Jeśli zdecydujemy się ją zmienić, warto robić to etapowo, dosypując do miski ze starą karmą trochę nowej i w kolejnych dniach stopniowo zmieniać proporcje na korzyść nowej. Zwykle rekomenduje się 2 tygodnie na kompletne przejście na nowy pokarm. Gwałtowna zmiana może skończyć się kłopotami trawiennymi. Przez pierwsze dni należy obserwować tolerancję kota na nową karmę – czy nie ma problemów z wypróżnianiem się, czy nie wymiotuje. W dłuższym okresie porównujemy zmiany w kondycji kota, obserwujemy, czy futro jest gładkie i lśniące, czy nie wypada zbyt intensywnie, czy nie pojawiają się na skórze zmiany, odczyny alergiczne, czy kot wypróżnia się prawidłowo i z właściwą częstotliwością. Czasem nietolerancja na dany składnik karmy może objawić się poprzez obecność krwi w kale. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto natychmiast skonsultować je z lekarzem weterynarii.
 
Kuweta, łopatka i żwirek
Wybór kuwet i żwirków jest ogromny. Na początku warto się zastanowić, jaki typ kuwety wolimy i gdzie możemy ją postawić – ile mamy na nią miejsca w pionie i poziomie. Dostępne są odkryte bądź kryte kuwety. Warto wybierać je na zapas, mając na uwagę docelowy rozmiar kota. Jeśli wybierzemy kuwetę odkrytą, polecamy takie, które są dość głębokie i mają dużą ramkę ograniczającą ilość żwirku poza kuwetą, będącą wynikiem energicznego zakopywania. Przy krytych warto zwrócić uwagę na ich wysokość, która ma umożliwić kotu swobodne poruszanie się. Gdy kociak nie był przyzwyczajony w hodowli do krytej kuwety, warto przez pierwsze dni ściągnąć drzwiczki. Kiedy kot przyzwyczai się, wtedy można założyć drzwiczki, obserwując, czy kot po kilku próbach zrozumie ich działanie i dalej będzie korzystał z kuwety.
Równie duży jest wybór żwirków, zarówno rodzajów jak i marek. Żwirki zwykle dzieli się – pod względem materiału, z których są zrobione – na bentonitowe, silikonowe i drewniane. Inny podział to żwirki zbrylające i niezbrylające. My stosujemy żwirek zbrylający drewniany, ekologiczny, który można wyrzucać do toalet. Czasem koty przy zmianie żwirku odmawiają korzystania z kuwety, tak więc zmieniając rodzaj, trzeba obserwować zachowanie kota. Łopatkę do usuwania zawartości kuwet warto dobrać do stosowanego żwirku.
 
Zabawki
Koty mają w sobie naturalne upodobanie do zabaw, które pozostaje im nawet do bardzo zaawansowanego wieku. Szczególnie maine coon’y uwielbiają się bawić – z nami, same, czy z innymi zwierzętami. Zabawek różnego typu jest bardzo dużo i najlepiej dać je po prostu przetestować naszemu kotu ;-)
Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo zabawki. Przykładowo czy nie ma jakiś elementów, które mogą się odczepić i być połknięte, czy nie można się w jakiś sposób nimi zranić. Koniecznie trzeba wystrzegać się włosów anielskich i innych podobnych sznurków, nitek, które mogą być dla kota wręcz śmiertelne.
 
Drapak
Koty drapią, aby pozbyć się złuszczonej warstwy pazurów. Koci pazur rosnąc buduje powłokę, którą zrzuca wraz z jego wzrostem. Kot instynktownie czuje, kiedy czas się pozbyć tej łuski i zaczyna drapać bardziej intensywnie. Kociak z hodowli powinien być nauczony do korzystania z drapaka. Jeśli nie jest – nauczenie go funkcjonalności tego sprzętu będzie naszym zadaniem. Inaczej kot będzie miał ochotę na drapanie innych sprzętów, na co z kolei my na pewno nie mamy ochoty! Typów i rodzajów drapaków jest duży wybór. Zwykle mają kształt pionowego słupka na podstawie owiniętego sizalowym sznurkiem, który zapewnia wystarczające tarcie i przyczepność dla pazurków.
Niektóre rozbudowane drapaki oprócz swojej podstawowej funkcji, stanowią prawdziwe kocie meble, po których koty mogą się wspinać, bawić się na nich i obserwować z wysokości otoczenie. Zwykle koty uwielbiają takie „drzewka”.
 
Zabezpieczenie okien, balkonów, tarasów
Niesłychanie istotną zmianą, jaką musimy wykonać w naszym domu to zabezpieczenie okien, balkonów, tarasów, loggi i tym podobnych miejsc, przez które kot może wyskoczyć lub wyjść bez opieki. W sklepach budowlanych lub zoologicznych można kupić siatki, które posłużą do zabezpieczenia tych miejsc. Siatka musi być przede wszystkim wytrzymała, musi utrzymać biegnącego kota, albo takiego, który zdecyduje się po niej wspinać. Musi być również odporna na przegryzienie.
Pomimo funkcjonujących zabezpieczeń, zalecamy przebywanie kota na tak zabezpieczonych powierzchniach jedynie w czasie naszej obecności w domu. Funkcjonalnych i estetycznych sposobów na zabezpieczenia jest wiele. Warto poszukać pomysłów również na stronach internetowych, przykładowo na takiej, prezentującej wiele sposobów zabezpieczeń oraz praktyczne porady jak samemu je wykonać i zamontować.
Koty nie mają instynktu związanego z wysokością. Przelatujący ptak czy inna ciekawostka może spowodować wyskoczenie kota z okna. Przy okazji pamiętajmy, że kot nie spada na wcale na przysłowiowe cztery łapy, szczególnie z większej wysokości!
Nie wolno również bez nadzoru zostawiać kota przy otworzonym w sposób uchylny oknie. Jest to śmiertelna pułapka. Kot, który dostanie się w taki potrzask, praktycznie nie ma szans.
Polecam również lekturę bardzo pouczającego artykułu na temat zabezpieczenia mieszkań i różnych pułapek czekających na nasze zwierzęta, znajdującą się na stronie Fundacji Canis.
 
Rośliny
Zanim pierwszy kot nie zawitał do naszego domu, nie miałam kompletnie świadomości, ile popularnych roślin – zarówno tych doniczkowych jak i tych, których jedzą ludzie – jest trujących dla kotów. To wręcz niewyobrażalne. Rośliny takie najlepiej usunąć z domu. Kot może długo nie interesować się daną rośliną, aż do momentu… w którym przyjdzie mu na myśl, że warto choćby się nią pobawić lub spróbować jak smakuje. Tutaj znajduje się lista trujących roślin, a tutaj dodatkowe wyjaśnienia i zdjęcia niektórych z nich. Proszę potraktować tę listę niezwykle poważnie. Proponujemy również zapoznać się z listą roślin bezpiecznych dla kotów.
 
Transport kota
Jesteśmy zagorzałymi przeciwnikami przewożenia kotów w samochodzie bez zabezpieczenia. Jedynym bezpiecznym miejscem dla kota jest transporter i to taki, który we właściwy sposób jest unieruchomiony wewnątrz auta. Nie zaznajomiony z samochodem i podróżami kot może zawodzić, płakać, próbować się wydostać, ale z czasem - co może trwać albo wiele podróży, albo przeciwnie – dość szybko – obserwując, że jego próby nic nie dają, przyzwyczai się. Oczywiście wierzymy, że jest jakaś szansa, że kot, który przy już drobnej stłuczce z dużym prawdopodobieństwem wyleci przez przednią szybę, przeżyje… Ale czyż własne małe dziecko też z tego powodu nie zapielibyśmy bezpiecznie w pasy i nie użyli fotelika?
Ostatnio pojawiła się alternatywa dla transportera – szelki, wpinane jak pasy bezpieczeństwa dla ludzi.
Jeśli kot ma chorobę lokomocyjną można podać specjalne leki (ale nie te dla ludzi!) – wystarczy zgłosić się w tej sprawie do lekarza weterynarii.